Prosinec 2011

Typické, české koledy

17. prosince 2011 v 19:16 | Ája |  Vánoční písně
Jsou to opravdu typické české, takže je dávám do jednoho článku. Více najdete v celém článku :")Dopřej si vánoční relax

15. prosince 2011 v 15:19 | Ája |  Vánoční přípravy
Vánoce jsou pro spoustu lidí spíše utrpením, než časem klidu a míru. Mám osobní zkušenost s tím, že moje mamka nechává všechno na poslední chvíli a pak je z toho nervní. Já jsem pravý opak. Všechno si pečlivě plánuji, do krámů chodím v tento čas moc ráda, a že je tam moc lidí? Bóže, tak ať. Ale i na mě občas dolehne stres z toho, že ještě nemám dárek pro babičku, dědu, nebo dokonce bráchu. A tak vždycky vsadím na zaručený recept, o kteý bych se s vámi chtěla podělit:
1. načasování
Ač se to nezdá moc důležité, je tomu právě naopak. Načasování, kdy si dopřát relax je základ. Pokud budete v pohodě, nic vás nebude trápit a budete šťastní, nedá vám to nic, než jen momentální pocit euforie. Pokud se ovšem bduete potřebovat uvolnit od předvánočního stresu okolo, je to ten správn čas na relax. Uvolníte se a dobijete energii.
2.denní doba
Samozřejmě, že moc nezáleží na tom, kdy budete odpočívat, ale pokud chcete, aby byl relax perfektní, doporučím vám spíše večer, než odpoledne, či dokonce ráno. Večer si roztáhněte žaluzie a pokud bydlíte v domku nebo vyšším patře, budou do vašeho okna probleskovat jen jemné paprsky od pouličních lamp.
3.čaj
K relaxu je vhodné uvařit si šálek čaje. Mým favoritem je Winter Time od firmy Teekanne. Kombinuje vánoční chutě: hřebíček, jablko, pomeranč a skořice. Další možností jsou např. ovocné čaje jablko+skořice nebo čínské zelené čaje. Co bych moc nedoporučovala jsou třešně, černý čaj a máta. Záleží ale samozřejmě na vás.
Další alternativou je punč, svařák apod.
4.svíčky
Když už nám do pokoje nesvítí žádné velké světlo, je vhodné zapálit si aromatickou svíčku. Prodávají se různé vůně spojené s vánocemi, např. od airwicku:svařené víno nebo pečená jablka
a vanilka s vánočním kořením
Můj tip jsou tři svíčky v balení od Ikey, voní jako jejich tři dortíky: čokoládový dort, rozinkový šnek a tiramisu. Zkuste je :")
5.hudba
K dokonalému večeru chybí ještě něco, hudba. Můžete si pustit koledy, bachovy klavírní koncerty, nebo písně jako např. Ameno či Only Time.
Jak to dělám já
Relax si v zimě dopřávám celkem často, venku je zima, sněží a mě se nikam nechce. V tomto období se z našeho pejska stane mazlík a ven jde jen z donucení (pokud ovšem není sníh, to pak kňučí na balkoně) Mám už své zaběhnuté rituály. Obleču si spací kalhoty a bílé tričko, na nožky si navléknu chlupatéé ponožky a obuju heboučké pantoflíky. Uvařím si Vánoční směs kterou chodím kupovat do jednoho obchůdku v Plzni, naleju čaj do skleněného hrnku. Do rádia zasunu CD s oblíbenými pomalými písničkami (velmi úzký výběr, pomalou hudbu moc nemusím) a uvelebím se do křesla. Přes ramena si přehodím deku, zapálím svíčku a drbu pejska, co se mi okamžitě uvelebí na sedacím vaku vedle křesla. A tak si odpočívám. Písničky hrají skoro 40 minut a já pomalu upíjím čaj a přemýšlím nad blížícími se Vánoci. Čaj dopiju zhruba stejně jako CD dohraje a zase se vrátím zpátky do reality.

Tak, článek je to dost dlouhý, díky že jste ho vydrželi číst do konce. Dopřejte si i vy, kapku relaxu a uvolnění, je to paráda!

Vlastní jmenovky na dárky

15. prosince 2011 v 15:17 | Ája |  Vánoční výrobky
Nezbyla ti po nákupu ani koruna? Máš jich opravdu hodně, ale kupovat tolik jmenovek by přišlo draho? Zvol jednoduchou alternativu: vyrob si jmenovky sama. Já osobně mám letos dárků abnormálně mnoho, takže jsem se do vyrábění pustila taky. Využila jsem k tomu příležitost, kdy jsme byli v dílně a měli si vyrábět něco na Vánoce....
Co budeme potřebovat?
Základem jsou barevné čtvrtky. (můžeš je nahradit obyčejnými papíry, stejně ale budeš potřebovat bílou čtvrtku), bílé čtvrtky, fixy, pastelky, děrovačky apod., pravítko, tužka
Postup:
Nejprve si an barevnou čtvrtku narýsuj stejně velké obdélníčky, já jsem zvolila velikost 12x6 cm. Nezapomeň ale, že budeš jmenovku přehýbat. Tyhle obdélníčky si vystříhej a přelož na půl. Já jsem si potom vymyslela tohle: dovnitř jsem vlepila na jednu stranu bílý obdélníček. Do druhé poloviny jsem za pomoci děrovaček (s různými tvary: hvězdička, stromeček, zvoneček-seženeš v papírnictví) udělala tvary. A je hotovo! Sice nemám fotky, ale pro představu popíšu. Mám zelené jmenovky, na kterých jsou bílé hvězdičky (to je způsobené tím nalepeným obdélníčkem) a když se otevře, je tam napsáno přání :")

14.12.-nějak moc rychle to utíká

14. prosince 2011 v 16:51 | Ája |  Než to přijde...
Ahoj, zase vám píšu... Dneska jsme byli místo poslední hodiny ve městě, v Aquateře a tak jsem se rozhodla sednout na tramvaj a zajet se podívat do jednoho levného krámku, kde mají celkem pěkné a kvalitní věcičky. Koupila jsem vonné tyčinky pro bráchu, svíčku pro bráchu (jmenuje se romantic-ta svíčka :D) řetízek a prstýnek pro kámošku, sluchátka, který nemají klasickou pacičku ale mají místo ní jablíčko (kámoška miluje firmu Apple) propisku pro tátu a ještě korálkovej řetízek pro kámošku. Zase mi tedy ubylo pár věcí ze seznamu co ještě musím koupit. Zbývají ještě nějaké ty mašle, celofán apod. Taky ještě něco pro tátu a čaj pro bráchu a budu mít hotovo! Docela se na to těším, ikdyž mě ty nákupy taky baví. A letos mi docela vyšli i peníz, nemusela jsem škemrat u rodičů :D Napíšu vám článek, jak si vyrobit vlastní jmenovky na dárky a co nejdříve ho přidám :")

Co dávám já?

11. prosince 2011 v 16:39 | Ája |  Vánoční dárky
Tak, jak jsem slíbila: přehled mých dárků :")

Mamka: 1l březového šamponu, set: náučnice+náhrdelník
Taťka: sada holících potřeb, voňavka
Brácha: hrneček, lžička, čaj (je mu 23...)
Babička: vlastnoručně vyrobený květináč, dvoje ponožky (teplounké)
Děda: CD s povídkami Šimka a Grossmana, DVD Járy Cimrmmana
Teta: amulet na krk-kruhy v obilí
Strejda: krmítko pro ptáčky (vlastní výroby)
Kamarádi: lesky na rty, náušnice, přívěsky na klíče, kalendáře...

11.12.-3.adventní neděle

11. prosince 2011 v 16:35 | Ája |  Než to přijde...
Ano, je to tak. Máme tu předspolední týden před Vánoci. Dneska jsme s tatínkem vyrazili nakupovat dárečky pro mamku a bráchu. Takže on už má nakoupeno a já ho ještě musím přemluvit, aby mi koupil ten krásnej foťáček, co se mi tak líbil :D mamka se sice moc netváří, ale tak jsem snad jediná dcera co má, ne? No jinak, já už dárky celkem mám, v příštím článku vám je vypíšu. Chybí mi jich už jen pár+balící papíry a taštičky. Tak pa , Aja

TIP: CD a DVD vlastní výroby

10. prosince 2011 v 17:03 | Ája |  Vánoční dárky
Marně si lámeš hlavu s tím, co darovat k Vánocům, aby to bylo co nejlevnější? Mám skvělý tip! Stáhni z internetu CD oblíbeného interpreta, oblíbený seriál, pořad apod. a vypal to na CD/DVD.
Jak na to?
Stáhni si z internetu to, co chceš vypálit (např www.ulozto.cz nebo www.czshare.cz) Pokud se jedná o video, stáhneš ho (nejspíše) ve formátu .avi aby se DVD přehrálo kompletně ve všech přehrávačích budeš jej muset převést. Stáhni si proto program ConvertXToDVD a pomocí něj už vypálíš. Program je česky a na internetu najdeš kódy k jeho kompletnímu odemčení (bez kódu nahrává vodotish programu) program ti video převede i vypálí (záleží na počtu souborů které budeš vypalovat jak dlouho bude převod trvat) a máš hotovo!
Jak s obalem?
Pokud jsi alespoň trošku zběhlí v práci s PC půjde ti to snadno. V nějakém grafickém programu si vytvoř obálku a poté jen prostě vlož do krabičky :)

Já: s vypalováním mám docela velké zkušenosti, jelikož jsem si vypalovala několik kompletních seriálů. Tento dárek využiju pro dědu: dostane DVD s Járou Cimrmannem a CD s povídkami Šimka a Grossmana.

10.12.-Zpět doma, zpět v ČR

10. prosince 2011 v 16:52 | Ája |  Než to přijde...
Ano, nadpisek mluví za vše. Dneska máme 10. prosince a já jsem se po dlouhých 14 dnech vrátila zase zpátky do Čech. Ten, kdo čte moje články ví, že k letošním Vánocům dostanu nový přírůstek do svých stájí. Jelikož jsme ale v čechách, ale v všeobecně i v Evropě, nemohli žádného vhodného koně najít, vydali jsme se za oceán. Konkrétně do Ameriky, okres Washington D.C. Objeli jsme tam několik stájí a nakonec jsem si vybrala. Nový koník se jmenuje My First Chance (no není to krásné jméno?) a tak jsme vše zařídili. Bude muset nějakou dobu strávit v karanténě, proto se k nám přistěhuje až dva dny po Vánocích. máme ale čas, vše připravit. Nehorázně moc se na něj těším!
No, ale abych nemlela pořád jen o sobě: blog teď prostě musel stranou, takže tu od listopadu nic nepřibylo. To chci ale napravit! Přednastavím pár článků, kdybych se sem zase nedostala. Škola teď bude makačka, píšou se testy apod. takže doufám, že mi alespoň chvilka času vyzbude.
Jak jste na tom s dárky? Já jsem v Americe pár dárečků koupila, především senzační lahev šamponu pro mamku a přírodní kosmetiku pro taťku. Ještě něco pro bráchu, kamarády a ještě nějaké drobnosti rodině....